Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny to kredyt po który Polacy sięgają bardzo często w przypadku zakupu nieruchomości. Jednak decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego wiąże kredytobiorcę z bakiem na bardzo długo, co często zniechęca potencjalnych klientów, ponieważ boją się zaciągać kredyt na tak wiele lat, jednak z drugiej strony najczęściej jest to jedyny sposób na spełnienie swojego marzenia związanego z własnym domem czy też mieszkaniem. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto jednak dobrze rozpoznać rynek i zapoznać się z ofertami wszystkich banków i w efekcie wybrać tę najkorzystniejszą dla nas ofertę. A zatem o czym powinniśmy wiedzieć przed podpisanie umowy?

Jak już wiemy kredyt hipoteczny to złożony produkt bankowy i z uwagi na to porównanie ofert nie zawsze będzie możliwe. Musimy wiedzieć o tym, że na wyliczenie wielkości raty może mieć wpływ wiele czynników i warto się z nimi wcześniej zapoznać i to dużo wcześniej przed podpisaniem umowy. Jak się okazuje oferty różnych banków różnią się między sobą wieloma istotnymi elementami. Po pierwsze wysokością prowizji, zasadami oprocentowania a także dodatkowym ubezpieczeniami które zazwyczaj są obowiązkowe. Musimy wiedzieć jeszcze o jednej ważnej rzeczy, Nie znajdziemy kredytu który będzie odpowiedni i najlepszy dla każdego klienta, musimy wybrać produkt który będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych, a także życiowych planów na przyszłe lata, dlatego też nie sugerujmy się tym, że znajomi wzięli kredyt w takim i takim banku i ich zdaniem jest on najlepszy, w naszej sytuacji może być zupełnie inaczej.

Jeżeli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny dajemy sobie sprawę z tego, że spłata kredytu będzie nam towarzyszyć przez wiele długich lat. Dlatego też w momencie podpisywania umowy nie możemy zdawać sobie sprawy z tego jak wysokość raty będzie wpływała na nasz domowy budżet i nasze finanse za kilka czy też kilkanaście lat. Z uwagi na to powinniśmy być bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu tego kredytu gdyż jak już było wspomniane jest to zobowiązanie zaciągane na wiele długich lat. A zatem im więcej wiemy o zasadach i warunkach kredytu tym większa szansa że wybierzemy taki produkt bankowy który pozwoli nam być spokojnymi zarówno teraz jak i w przyszłości.

Zobacz także:  Spłata kredytu hipotecznego a pandemia – co warto wiedzieć

Raty stałe czy też malejące

Bardzo ważną kwestia jeżeli chodzi o wybór kredytu jest również wybór systemu spłaty kredytu. Do wyboru mamy raty stałe lub też raty malejącej jest to kwestia o której musimy zadecydować. Pamiętajmy o tym, że każda rata będzie składała się z części kapitałowej oraz części odsetkowej. W ramach części kapitałowej spłacać będziemy sumę która będzie stanowiła pożyczony kapitał na zakup mieszkania czy też wybudowanie domu, część odsetkowa to natomiast zapłata dla banku za udzielony nam kredyt. A zatem jeżeli chodzi o rodzaj rat czyli traty stałe i malejące różnią się one od siebie sposobem naliczania części kapitałowej oraz odsetkowej. W przypadku rat malejących część kapitałowa jest stała w całym okresie kredytowania natomiast części odsetkowa maleje ponieważ zmniejsza się saldo naszego zadłużenia i skutkiem tego odsetki naliczane są od mniejszej kwoty.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.