Czym jest kredyt gotówkowy?

Popularność kredytu gotówkowego w Polsce jest wręcz ogromna, a skala zadłużenia krajowych gospodarstw domowych rośnie praktycznie z roku na rok, przebijając wręcz średnią europejską. Skąd wynika zaangażowanie w długi przeciętnego budżetu domowego? Przede wszystkim ze stereotypów, a także z goniących kosztów życia. Przy średnie pensji większość kredytobiorców nie jest w stanie zaspokoić często podstawowych potrzeb rodziny, a tutaj czeka już pożyczka gotówkowa na niskim oprocentowaniu. Czym jest zatem kredyt gotówkowy i czy faktycznie warto się nim zainteresować?

Jak rozumieć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy często jest mylony ze standardową chwilówką, pożyczką krótkoterminową w parabankach. Oczywiście masz do czynienia z pewnymi podobieństwami, ale kredyt gotówkowy to zdecydowanie domena banków detalicznych, gdzie panują restrykcyjne warunki analizy kredytobiorcy. Kredyt gotówkowy to potoczna nazwa pożyczki gotówkowej na dowolny cel konsumpcyjny. W umowie o kredyt gotówkowy nie masz określonego ostatecznego celu w porównaniu do innych, często poważniejszych formatów zadłużenia gospodarstwa domowego. Dowolność wydatkowania środków, a do tego stosunkowo niskie oprocentowanie wynikające z polityki monetarnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski to prawdopodobnie najważniejsze plusy wynikające z tej formy zadłużenia. Standardowo kredyt gotówkowy dochodzi do kwot rzędu 200 000 złotych. To mniej więcej limit ustalony w ustawie o kredycie konsumenckim. Limit kredytu gotówkowego zależy w najwyższym stopniu od pozytywnej zdolności kredytowej, a krótko mówiąc od poziomu miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Im większe dochody posiadasz, tym większe zadłużenie na atrakcyjnych warunkach otrzymasz. Z tego powodu praca nad pozytywną zdolnością kredytową to perspektywa dla dosłownie każdego kredytobiorcy.

Średnia kwota kredytu gotówkowego i kwestia pozytywnej zdolności kredytowej

Zadłużenie krótkoterminowe nie wymaga wnoszenia dużych zabezpieczeń majątkowych, ani dodatkowych analiz kredytobiorcy. Jeżeli nie zalegasz w bazie Biura Informacji Kredytowej, czy Biura Informacji Gospodarczej na pewno otrzymasz przejrzystą pożyczkę gotówkową. Średnia kwota kredytu gotówkowego w Polsce to mniej więcej 40 000 – 60 000 złotych. To kwota całkiem spora, pozwalająca spełnić wiele marzeń na przyzwoitych warunkach. Ważna zaleta kredytów gotówkowych to duże możliwości konsolidacji, czy ogólnie restrukturyzacji. Czy jesteś bardziej zainteresowany kredytami gotówkowymi po lekturze artykułu?

Zobacz także:  Jakie rodzaje oprocentowania występują w kredycie gotówkowym?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.