Jakie rodzaje oprocentowania występują w kredycie gotówkowym?

Przy korzystaniu z dowolnego rodzaju kredytu kredytobiorca powinien przygotować się na dopasowanie oprocentowania. Akurat na rynku pożyczkowym występuje sporo rodzajów oprocentowania, a także pożyczki bez oprocentowania, dość specyficzne, o których warto przez chwilę podyskutować. W artykule poznasz główne rodzaje oprocentowania wraz z uwzględnieniem zalet i wad.

Jedna z najbardziej pożądanych form oprocentowania kredytów gotówkowych to naturalnie oprocentowanie stałe, w którym kredytobiorca jest w stanie idealnie prognozować koszty obsługi zadłużenia. Oprocentowanie stałe jest w dalszym ciągu uzależnione od polityki monetarnej, czyli od kształtowania stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Jeżeli, np. stopy procentowe spadną, wtedy automatycznie kredyt gotówkowy jest tańszy. W aktualnych warunkach funkcjonowania gospodarki, szczególnie w strefie e – commerce możesz natknąć się na pożyczki bez oprocentowania. Czy to uczciwa forma zadłużenia? Tak, ale pod warunkiem, że dokładnie zbadasz warunki podobnych płatności. Brak oprocentowania powinien się kojarzyć w prostymi systemami ratalnymi, czy z popularnymi aukcjami online. Brak oprocentowania może pojawić się wyłącznie przy niewielkich kwotach rzędu 500 – 1500 złotych, rzadko więcej. Niestety brak oprocentowania wcale nie oznacza braku kosztów. Kredytobiorca musi przygotować się na pokrycie prowizji, czy na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, często niestety dość nieopłacalnego. Jeden z najpopularniejszych typów oprocentowania kredytów gotówkowych to oprocentowanie zmienne uzależnione od regulacji bankowych, od zmian prawnych, innych czynników. W innych czynnikach może wystąpić praktycznie wszystko i przez to współpraca z wieloma instytucjami finansowymi staje się dość niepewna długoterminowo dla kredytobiorcy. Przy zwiększeniu stóp procentowych w gospodarce musisz się praktycznie zawsze przygotować na dodatkowe koszty obsługi zobowiązania krótko, czy długoterminowego.

Dopasowanie elastycznego oprocentowania kredytu jest w praktyce rzadko możliwe. Musisz po prostu oddzielnie analizować każdą ofertę banków detalicznych i firm pożyczkowych. Uważaj ponadto na prowizje i drogie ubezpieczenia. Co myślisz o oprocentowaniu kredytów gotówkowych?

Zobacz także:  Czym jest kredyt gotówkowy?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.