Jakie warunki należy spełnić przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

Zastosowanie kredytu gotówkowego w budżecie gospodarstwa domowego jest bardzo często problematyczne. Warto przede wszystkim poznać najważniejsze warunki, jakie kredytobiorca musi spełnić, aby spłacić zobowiązanie bez żadnych problemów formalnych i ekonomicznych w przyszłości. Artykuł omawia najważniejsze warunki niezbędne do podpisania uczciwej umowy kredytowej, niezależnie od terminu jej obowiązywania.

Jeden z najważniejszych elementów to oczywiście stabilne zarobki. Bez potwierdzenia stabilności dochodów nie masz praktycznie szans na współpracę z najpopularniejszymi, legalnymi kredytodawcami, także ze względu na wiele zmian prawnych w ostatnich latach. Najnowsze zmiany prawne ograniczyły bowiem limity kosztów pozaodsetkowych. Teraz obsługa bardzo ryzykownych kredytobiorców firmom pożyczkowym po prostu się nie opłaca. Nikt bowiem nie chce ponosić nadmiernego ryzyka, przy ograniczonych stopach zwrotu. To zdecydowanie problem dla gospodarstw domowych wykluczonych finansowo. Do zaciągnięcia kredytu uprawnia umowa o pracę na czas nieokreślony i określony, renta, emerytura, wszelkiego rodzaju zasiłki długoterminowe, wynagrodzenie na bazie umowy zlecenie i o dzieło pod warunkiem, że potwierdzisz historię wpłat. Na pewno o kredyt gotówkowy łatwiej w banku detalicznym, w którym posiadasz rachunek osobisty. Dzięki temu doradca kredytowy automatycznie przejrzy konto i jeżeli masz stabilne dochody bez problemu otrzymasz dofinansowanie. W mniejszych kredytach gotówkowych zabezpieczenie majątkowe nie jest konieczne, ale musisz się przygotować na podpisanie konkretnych oświadczeń dotyczących przyśpieszenia procesu windykacji po wystąpieniu ewentualnych problemów ze spłatą. Od zabezpieczenia kredytu gotówkowego, nawet drobnego nie ma niestety ucieczki, szczególnie w bankach komercyjnych, gdzie obowiązuje bardzo rygorystyczne prawo bankowe. Jeżeli w jakiś sposób zaburzysz proces spłaty bank komercyjny bez problemu rozwiąże umowę kredytową i nakaże jednocześnie spłatę całości zobowiązania wraz z odsetkami. Takich sytuacji za wszelką cenę należy unikać, ponieważ to prowadzi do rzeczywistego bankructwa gospodarstwa domowego. Przy zaciąganiu większych kredytów przygotuj się na poniesienie dodatkowych kosztów wyceny majątku rodzinnego. Wycena majątku jest bardzo wskazana, nie tylko przy pozyskiwaniu kredytów gotówkowych. To większe bezpieczeństwo w razie kryzysowych sytuacji. Pamiętaj, że bardzo dokładne wypełnienie wniosku kredytowego wcale nie gwarantuje uzyskania pieniędzy z firmy pożyczkowej. Poza tym wiele firm pożyczkowych nie rozpatruje niektórych wniosków kredytowych samodzielnie, ale przekazuje je do inwestorów indywidualnych lub instytucjonalnych, co zwiększa nieco szansę na podpisanie korzystnego zobowiązania. Niestety w takim momencie czas podpisania umowy się wydłuża.

Trudno otrzymać kredyt gotówkowy, jeżeli nie posiadasz rachunku osobistego. Posiadanie konta w banku, właściwa zdolność kredytowa i historia spłaty dotychczasowych zobowiązań, nie tylko wobec instytucji finansowych, ale także innych podmiotów to podstawowe elementy do szybkiego nawiązania współpracy kredytowej. Najważniejsze normy prawne związane z rynkiem kredytowym to prawo bankowe, ustawa o kredycie konsumenckim, a także liczne rozporządzenia Komisji Nadzoru Finansowego. Kiedy masz trudności w budowaniu zdolności kredytowej możesz skorzystać z usług pośrednika. Dzięki przewadze negocjacyjnej pośrednik bardzo często jest w stanie uzyskać pożyczkę gotówkową przy ograniczonej zdolności kredytowej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.