Lokata overnight – lokata nocna dla przedsiębiorców

Lokata Overnight to specyficzny rodzaj lokaty która skierowana jest głównie do osób, które nie lubią długiej rozłąki ze swoim kapitałem. Lokata ta zakładana jest na jeden „dzień”, a zatem jest swego rodzaju lokatą jednodniową. Jest to dla nas świetne rozwiązanie, ponieważ w godzinach pracy możemy swobodnie regulować swoje należności, korzystając ze środków dostępnych na rachunku bieżącym. Nocą natomiast możemy spać spokojnie ponieważ zgromadzone za dnia środki są chronione przed inflacją na rachunku technicznym lokaty.

Lokata nocna jest produktem oszczędnościowym i kierowana jest głównie do osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Na rynku możemy znaleźć także lokaty overnight, z których mogą skorzystać również klienci indywidualni .

Parametry lokaty overnight

Na rynku możemy wyróżnić dwa rodzaje lokat overnight – lokata zakładana na zlecenie klienta oraz automatyczne lokaty O/N. Tradycyjna lokata overnight otwierana jest zawsze na wniosek przedsiębiorcy, jest to jednak uciążliwe, ponieważ musimy za każdym razem pamiętać o terminach transferu środków z konta bieżącego na rachunek lokaty. Banki odchodzą już powoli od ręcznie zakładanej lokaty overnight, i zastępują ją usługą automatycznej lokaty O/N. Klient podpisuje wowczas umowę na automatyczne transferowanie środków pozostałych na swoim koncie bieżącym na rachunek lokaty overnight. Środki przelewane są w godzinach popołudniowych natomiast w nocy pieniądze podlegają oprocentowaniu, pracując na lokacie, a w godzinach porannych powiększone o odsetki, są zwrócone na konto firmowe klienta. Taki cykl powtarza się każdego dnia roboczego, aż do chwili rozwiązania umowy przez klienta.

Jak się okazuje większość umów automatycznych lokat O/N umożliwia zdefiniowanie ilości środków, które każdorazowo powinny pozostać na koncie bieżącym. Dzięki temu mamy możliwość odłożenia na koncie bieżącym pewnej kwoty zabezpieczającej, z której możemy skorzystać w dowolnym momencie.

Zobacz także:  Lokaty bankowe a budżet domowy

Czy warto założyć lokatę overnight?

O tym, czy warto założyć lokatę overnight musimy zadecydować sami. Jeżeli nasza działalność gospodarcza wymaga stałego dostępu do środków pieniężnych, wówczas lokata overnight może być dla nas korzystnym wyborem:

• w porównaniu z tradycyjną lokatą, lokata overnight umożliwia większą płynności finansową. Nie musimy zamrażać swoich środków pieniężnych na długi czas, mamy je pod ręką w godzinach pracy.

• w porównaniu z kontem oszczędnościowym, w zależności od warunków rachunku, lokata overnight może oferować nieco większą płynność finansową, a także być bardziej korzystną formą oszczędzania kapitału.

Jeżeli nasza działalność gospodarcza nie wymaga stałego dostępu do środków, zdecydowanie korzystniejszą opcją będzie skorzystanie z tradycyjnej lokaty terminowej lub konta oszczędnościowego. Na rynku można znaleźć różne lokaty terminowe, których oprocentowanie jest dwukrotnie wyższe od oprocentowania oferowanego w ramach lokaty overnight.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.