Raty równe czy malejące w kredycie hipotecznym

Bardzo dużo osób decyduje się w ostatnim czasie na zaciągnięcie kredytu, a największym zainteresowaniem w śród Polaków cieszą się kredyty hipoteczne. Często jednak zamierzając zaciągnąć kredyt hipoteczny zastanawiamy się jaka rata w naszym przypadku będzie najkorzystniejsza. Do wyboru mamy raty równe bądź też raty malejące. Takie pytanie często zadają nam również pracownicy banku, jednak jak się okazuje nie zawsze wiemy czym tak naprawdę różnią się od siebie raty równe i malejące. Dlatego też zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zasięgnąć wiedzy na ten temat.

Kredyt z ratą równą wady i zalety

Decydując się na raty równe musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania. Czym sa raty równe, jak działa kredyt z ratą równą. Jak się okazuje kredyt z rata równą nie oznacza wcale tego że prze cały okres kredytowania będziemy spłacać rat y w takich samych wysokościach. Dlaczego tak się dzieję? Otóż w przypadku kredytów hipotecznych obowiązuje zwykle zmienna stopa oprocentowania. A zatem co różni raty równe od rat malejących? Olbrzymie znaczenie ma w tej sytuacji początek okresu spłaty, bowiem na początku raty równe będą mniejsze niż raty malejące.

Raty malejące, charakterystyka

Co oznacza zaciągnięcie kredytu z rata malejącą, na jakich zasadach funkcjonują raty malejące. Już sama nazwa mówi o tym czym charakteryzuje się ten rodzaj rat. Otóż na początku raty malejące są wyższe od rat równych, ale z czasem kwota o którą opiewa rata zaczyna się zmniejszać. Z czasem nastąpi taki moment w spłacie kredytu kiedy rata malejąca będzie niższa niż rata równa.

Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu chcemy wiedzieć jaki będzie stosunek rat równych do rat malejących. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora kredytowego który pomoże nam wyliczyć przybliżoną wysokość rat, ostateczna wysokość będzie uzależniona od ustaleń banku. Kalkulator wskaże nam jaka może być wysokość raty przy wprowadzonych parametrach kredytu. Taki kalkulator będzie dla nas bardzo pomocny.

Zobacz także:  Lokaty bankowe a budżet domowy

Raty równe czy malejące?

Raty równe czy też malejące, często zadajemy sobie takie pytanie chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jak się okazuje bardzo dużo zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Poza różnicą wysokości w początkowym okresie spłat kredytu, raty równe i malejące mają odmienny wpływ na to, jak w ostatecznym rozrachunku będzie prezentowała się suma wszystkich zapłaconych odsetek. Jak się okazuje w przypadku rat malejących ostatecznie uiścimy mniej odsetek.

Warto pamiętać również o tym, że rodzaj rat ma wpływ również na zdolność kredytową kredytobiorcy. W przypadku rat malejących musimy liczyć się z tym, że będzie ona niższa niż w przypadku kiedy zdecydujemy się na raty równe.

Podsumowując rata kredytu hipotecznego to duże obciążenie naszego domowego budżetu dlatego też bardzo ważne jest dokładne przemyślenie i zdecydowanie się ostatecznie na jedną z rat. Muszą być one do

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.