Kredyt gotówkowy cieszy się tak dużą popularnością ponieważ wymagana jest niewielka ilość dokumentów, a wszystko dlatego że kredyt opiewa na znacznie mniejsze kwoty niż np. kredyt hipoteczny, mieszkaniowy czy nawet samochodowy. Każdy kredyt generuje jednak koszty, dlatego przed jego zaciągnięciem powinniśmy się dokładnie zapoznać z warunkami przyznawania kredytu.
Koszty kredytu
Podstawowy koszt kredytu to oczywiście odsetki, które dla wielu osób są najważniejsze przy podejmowaniu decyzji. Jednak odsetki to nie wszystko, oprócz nich jest również szereg innych kosztów związanych z tym kredytem. Innym stałym kosztem związanym z kredytem jest prowizja pobierana za przyznanie kredytu. Zazwyczaj koszt ten doliczany jest do pierwszej raty, ale może być także podzielony i rozłożony na raty. Kolejny koszt to już opłaty dodatkowe jak ubezpieczenie. Jeżeli ubezpieczymy swój kredyt ubezpieczalnia zobowiązuje się spłacić zaciągnięty dług w przypadku śmierci, niezdolności do pracy czy innych zdarzeń losowych kredytobiorcy.
Raty równe i malejące
Decydując się na kredyt gotówkowy możemy wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj rat. Do wyboru mamy raty równe oraz malejące. Raty równie przez cały okres trwania kredytu są takie same, zawierają spłacany dług oraz odsetki. Proporcje zmieniają się w czasie najpierw spłacamy więcej odsetek, a mniej kapitału, z czasem staje się odwrotnie. W przypadku rat malejących sytuacja wygląda inaczej, raty stają się coraz niższe wraz z upływem czasu. W ich skład wchodzi stała kwota kapitału oraz odsetki naliczane od pozostałej do spłaty części zobowiązania.
Oprocentowanie stałe i zmienne
Kolejny wybór z jakim przyjdzie nam się zmierzyć to oprocentowanie. Do wyboru mamy oprocentowanie stałe oraz zmienne. W przypadku oprocentowania stałego nie zmieni się ono w czasie trwania spłaty kredytu gotówkowego. Wraz z umową otrzymamy od banku harmonogram spłat kredytu i nie będzie on podlegał żadnym zmianom. Oprocentowanie zmienne jest najczęściej sumą elementu stałego i jakiegoś punktu odniesienia. Po podpisaniu umowy otrzymamy harmonogram spłaty kredytu, który będzie zawierał kwoty spłacanych rat obliczonych dla aktualnie obowiązującej stawki oprocentowania. Harmonogram oraz oprocentowanie kredytu ulegnie zmianie w momencie znacznej zmiany ceny pieniądza na rynku. Oprocentowanie zmienne jest bardziej korzystne, szczególnie kiedy zostaną obniżone stopy procentowe, spłacany kredyt będzie wtedy coraz tańszy.