Spłata kredytu hipotecznego a pandemia – co warto wiedzieć

W przypadku wielu osób dotkniętych finansowo przez COVID-19 prawie jedna czwarta (24%) martwi się o swoją zdolność do spłaty kredytu hipotecznego. Aby pomóc potrzebującym, podmioty obsługujące pożyczki wspierane ze środków rządowych i niektórzy prywatni pożyczkodawcy oferują zwłokę w spłacie kredytów hipotecznych w tym trudnym ekonomicznie okresie.

Zwolnienie z kredytu hipotecznego podczas COVID-19

W przypadku zwłoki pożyczkodawca pozwala tymczasowo wstrzymać lub zmniejszyć miesięczne płatności. Zgodnie z ustawą – kredyty hipoteczne zabezpieczone przez rząd kwalifikują się do określonej ilości dni zwłoki. Od tych pożyczek będą nadal naliczane odsetki, ale nie zostaną naliczone żadne dodatkowe opłaty. Nie musisz też przedstawiać żadnych dokumentów, aby się zarejestrować. Rząd wspiera większość kredytów hipotecznych, ale jeśli masz pożyczkę od prywatnego pożyczkodawcy, nadal możesz mieć opcje. Wielu prywatnych dostawców kredytów hipotecznych oferuje również elastyczne plany płatności dla klientów. Warunki planu prywatnego pożyczkodawcy są różne, więc skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Jeśli nie masz pewności, kto jest Twoim pożyczkodawcą, możesz wprowadzić swoje dane do elektronicznego systemu hipotecznego, aby się dowiedzieć.

Wytrwałość i twój kredyt

Zanim zgodzisz się na plan restrukturyzacji z pożyczkodawcą, upewnij się, że dowiedzą się, w jaki sposób zgłoszą twoje konto agencjom kredytowym. Pożyczkodawcy mogą zgłaszać na różne sposoby. Na przykład niektórzy mogą dodać uwagę, aby zauważyć, że Twoje konto jest objęte zwolnieniem lub zostało dotknięte ogłoszoną pandemią. Zapytaj pożyczkodawcę:

  • jak będzie raportowany stan Twojego konta
  • w jaki sposób zostaną zgłoszone pominięte lub zmniejszone płatności
  • jakie uwagi lub warunki mogą dodać do Twojego konta

W miarę aktualizowania raportów kredytowych sprawdzaj je regularnie. Upewnij się, że informacje są dokładne i odzwierciedlają Twoją umowę o udzielenie zwłoki. Jeśli w swoim raporcie zobaczysz coś, czego się nie spodziewałeś, np. Nieodebrana płatność, nawet jeśli została zawarta umowa o zwłokę, możesz skontaktować się bezpośrednio z pożyczkodawcą, aby uzyskać szczegółowe informacje. Programy ulgi hipotecznej to nie umorzenie pożyczki, więc dowiedz się, jak będziesz musiał nadrobić wstrzymane płatności po zakończeniu okresu zwłoki. Pożyczkodawcy mogą oferować opcje, takie jak dodanie dodatkowej kwoty do miesięcznych płatności lub przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Upewnij się, że wybrałeś plan spłaty, który będzie odpowiedni dla Twojej sytuacji finansowej.

Czy powinienem zawrzeć umowę restrukturyzacyjną?

Zawarcie umowy o zwłoce jest decyzją osobistą. Jeśli finanse Twojego gospodarstwa domowego pozwalają na dalsze dokonywanie płatności, powinieneś. Może to pomóc uniknąć płacenia dodatkowych odsetek. Aby chronić swój kredyt, skontaktuj się z pożyczkodawcą, zanim przegapisz płatność. Jeśli już przegapiłeś jedną z nich, nie pozwól, aby powstrzymało Cię to przed skontaktowaniem się z prośbą o wsparcie w sprawie nadchodzących płatności.

Na koniec upewnij się, że w pełni rozumiesz umowę o zwłoce i otrzymaj ją na piśmie. Jeśli potrzebujesz pomocy, poproś o nią. Te plany są dostępne, aby pomóc Ci chronić kondycję kredytu i tymczasowo ułatwić zarządzanie miesięcznym budżetem. Pamiętaj jednak, że nie gwarantujemy dokładności ani kompletności przedstawionych informacji. Te informacje służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie stanowią porady prawnej ani finansowej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.